DOSOR, 2 st samt VIKTSATSDOSA, mässing, 1700/1800-tal.

22454. DOSOR, 2 st samt VIKTSATSDOSA, mässing, 1700/1800-tal.

Dosa evighetskalender, daterad 1787. Längd 12,5.
Dosa med dekor av blommor.
Viktsatsdosa daterad 1822.

Viktsatsdosan saknar innervikter. Slitage, repor, bucklor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Dosa med dekor av blommor.
Viktsatsdosa daterad 1822.

Antal besök: 652