PILSNERFLASKOR, 30 st, glas, tidigt 1900-tal, Bryggeriet Victoria Falköping.

224438. PILSNERFLASKOR, 30 st, glas, tidigt 1900-tal, Bryggeriet Victoria Falköping.

Snarlika men två modeller.
Knoppölflaskor, klass II Pilsner, höjd 20,5 cm.
Flertalet med etiketter.
Medföljer 3 st originalkorkar.
Historia: Victoria Bryggeriet Falköping 1856-1953. Falköpings bayerska bryggeri 1856, namnändring till ångbryggeriet Victoria 1885, bolag och namnändring till Bryggeriet AB Victoria 1890, till PL 1951.

Slitage och saknade/defekta etiketter.

Gör en kostnadsfri värdering!

Snarlika men två modeller.
Flertalet med etiketter.

Leiflers Auktionshus
Antal besök: 2 222