Höjd 80 cm. Diameter 65 cm.
Stomme i mässing. Kaskadformationer.
Komplett och i originalskick, en del senare prismor.
Sparljus i korgbotten.
Ekollonknopp avslutar korgbotten.
Fyrkantsmutter insidan ljusarmar.
Ljushållaren i zink, avskruvbara.
Ingår ljussläckare, mässing med träknapp, längd 81 cm.
Medföljer stearinljus.
Proveniens: Öredals slott, Hangelösa, Götene - Lidköping.
Lite slitage. Smärre nagg förekommer på prismor.
Höjd 80 cm. Diameter 65 cm.
Sparljus i korgbotten.
Medföljer stearinljus.