224070. DOLK för SA Tyskland 1930-tal.
Dolch, Dagger, SA. Längd 38 cm. Klingan märkt "Alles für Deutschland". Spår av tillverkarmärke på baksidan av klingan.
Slitage. Båda knopparna på baljans övre del saknas. Dolken något nerslipad. Förmodligen rostborttagning.