223980. GLÖGGRYTA, koppar samt mässing, jugend, Eskilstuna, Gustav Eriksson 1900-talets första hälft.
Höjd ca 24 cm. Lock krönt av tomte. Dekor med skrift "Nu är det jul igen". Spisring (enligt uppgift tillhörande) medföljer för uppvärmning på spis.
Slitage, bucklor, repor, ärg, ben skeva, Del saknas.