SERVIS, ca 155 delar, Opak Rörstrand, 1800-talets andra hälft.

222394. SERVIS, ca 155 delar, Opak Rörstrand, 1800-talets andra hälft.

47 flata tallrikar, diameter 25 cm.
24 djupa tallrikar, 25 cm.
24 assietter, 21,5 cm.
12 assietter, 17 cm.
20 assietter, 15 cm.
11 assietter (utan dekor av blommor), 17,5 cm.

3 såsskålar.
3 uppläggningsfat, längd 26,5 cm.
Fiskfat, längd 55,5 cm.
3 skålar med grepp, längd 21 cm.
Uppläggningsfat, längd 37 cm.
2 uppläggningsfat, längd 45 cm.
Karaff.
Terrin med lock samt fat, höjd ca 29 cm. Fat diameter ca 29,5 cm.
Terrin med lock samt fat, oval, längd ca 35 cm.
1+1 skål, diameter ca 22 - 26,5 cm.
1 udda lock medföljer.

Slitage, missfärgningar, sprickor, krackelyrer, nagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

24 djupa tallrikar, 25 cm.
24 assietter, 21,5 cm.
12 assietter, 17 cm.
20 assietter, 15 cm.

3 såsskålar.
Fiskfat, längd 55,5 cm.
Uppläggningsfat, längd 37 cm.
Karaff.
1 udda lock medföljer.

Antal besök: 2 778