SKÅL med kräftdekor, flintgods,1900-tal.

222210. SKÅL med kräftdekor, flintgods,1900-tal.

Metallinfattad mynningskant.
Diameter ca 24,5 cm. Höjd ca 12 cm.

Bruksslitage. Troligen senare metallinfattad mynningskant. Insida med spricka och lagning, ej genomgående.

Gör en kostnadsfri värdering!

Metallinfattad mynningskant.

Antal besök: 1 001