VINGLAS. 8 st "Enhörna" IKEA, 1700-talskollektionen, 1990-tal.
222190. VINGLAS. 8 st "Enhörna" IKEA, 1700-talskollektionen, 1990-tal.
Vin glas med dekor av luft i benet samt omvikt kant.
Höjd ca 19 cm.
Diameter ca 9,5 cm.
5 st etikettmärkta IKEA of Sweden, Riksantikvarieämbetet.
Alla glas graverade BCV samt daterade.
6 st daterade 1994.
2 st daterade 1993.
Höjd ca 19 cm.
Diameter ca 9,5 cm.
6 st daterade 1994.
2 st daterade 1993.