"Moderna möbler Design under 150 år", HF Ullmann.
"Nordiskt 60-tal".
"Jugend", Gabriele Fahr-Becker.
"Art Deco Masterpieces", Derek Ostergard.
"The Art of Louis Comfort Tiffany", Tessa Paul.
"Rörstrand", Nyström & Brunius.
"1900-talets design" Judith Miller med flera.
Bruksslitage. Sidor ej genomgångna.
"Nordiskt 60-tal".