MATSERVIS 56 delar, ALP Lidköping, 1930-/40-tal.

221719. MATSERVIS 56 delar, ALP Lidköping, 1930-/40-tal.

Crémefärgat gods med blå blomdekor och guldkant.
12 mattallrikar, diam 24,5 cm.
12 djupa tallrikar, diam 24,5 cm.
12 förrättstallrikar, diam 21 cm.
10 assietter, diam 17 cm.
8 uppläggningsfat/skålar, längd 23,5-36,5 cm.
Tillbringare
Såsskål.

En mindre nagg på en uppläggningsskål, övriga delar i nyskick.

Gör en kostnadsfri värdering!

10 assietter, diam 17 cm.
Tillbringare
Såsskål.

Leiflers Auktionshus
Antal besök: 5 206