MÄSSINGFÖREMÅL 10 st, brickor, ljusstakar, klocka, bl a Skultuna, Skara Gelbgjuteri.

221364. MÄSSINGFÖREMÅL 10 st, brickor, ljusstakar, klocka, bl a Skultuna, Skara Gelbgjuteri.

2 st brickor, oval och rektangulär, (troligen Skara Gelbgjuteri, den ena stämplad HANDARBETE) längd 47-51 cm.
Kontorsljusstake, höjd 11 cm.
Ljusstakar, ett par, Erik Jonsson, Skara Gelbgjuteri, höjd 14 cm.
Ljusstakar, ett par med hängen, Skara museum, höjd 6 cm.
Skål med handtag, Skultuna nr 1607, höjd 8 cm.
Klocka med trähandtag, höjd 10 cm. Ljussläckare, koppar, längd 24 cm.

Slitage, fläckar, putsrester.

Gör en kostnadsfri värdering!

Kontorsljusstake, höjd 11 cm.

Slitage, fläckar, putsrester.

Leiflers Auktionshus
Antal besök: 4 978