221287. VAS. Kina, troligen 1600-tal (Kangxi-perioden).
Vase klagade över som en lampa. Porslinskropp, delvis i UnderGalasur blå, polykrom och dekorerad med guld. Alternerande färgkodade bildreserver med beväpnade krigare. Höjd 22" 7 ”diameter.
Förgyllning delvis gnidas. Elektrifiering avlägsnades.