KRESSEL, DIETHER. ”Utan titel.” Färgakvatint etsning/papper. 39,5 x 30,7 cm (vardera) R. u. Bleisign. och dat.: Kressel (19) 90. L. u. num.: 8/100. Inramad under glas i full vy i en passe-partout. Oöppnad.

220787. KRESSEL, DIETHER. ”Utan titel.” Färgakvatint etsning/papper. 39,5 x 30,7 cm (vardera) R. u. Bleisign. och dat.: Kressel (19) 90. L. u. num.: 8/100. Inramad under glas i full vy i en passe-partout. Oöppnad.

Diether Kressel (född 1925) Düsseldorf) är en tysk målare, ritare och grafiker. 1945 - 1948 Studerade vid Landeskunstschule Hamburg och arbetade som frilansartist sedan dess.
Hans verk kännetecknas av en briljans av hantverk, en måleri och grafisk sofistikering som väcker hans bildinnehåll till liv på ett unikt sätt.

gott skick.

Gör en kostnadsfri värdering!

gott skick.

HannoVerum
Antal besök: 1 380