PARTI GLAS, 4 delar, bland annat "Tusen fönster" Gunnar Cyren Orrefors.
22063. PARTI GLAS, 4 delar, bland annat "Tusen fönster" Gunnar Cyren Orrefors.
Karaff, Vicke Lindstrand, dekor av kvinna, sign "Orrefors L 2870 ../..", total höjd ca 24 cm.
Pokal med lock, Kosta, total höjd ca 34,5 cm.
Skål, "Tusen fönster", Gunnar Cyren, signerad Orrefors, dia 12,5, höjd 9 cm.
Skål/Jardinjär, slipad dekor, längd ca 39, höjd ca 15 cm.
Slitage. Enstaka mindre nagg.
Skål/Jardinjär med kraftiga avslag/nagg.
Slitage. Enstaka mindre nagg.