220527. SCHATULL i fanerat och målat trä. 1800-talets andra hälft.
Svartmålat med inläggning och listverk i gulmetall, kulfötter
Schatullet stängt, höjd 26,5 cm, bredd 32 cm, djup 23,5 cm.
Bruksslitage, repor, fanérbortfall, jack
Listverk, insats och nyckel saknas.