SCHATULL i fanerat och målat trä. 1800-talets andra hälft.

220527. SCHATULL i fanerat och målat trä. 1800-talets andra hälft.

Svartmålat med inläggning och listverk i gulmetall, kulfötter
Schatullet stängt, höjd 26,5 cm, bredd 32 cm, djup 23,5 cm.

Bruksslitage, repor, fanérbortfall, jack
Listverk, insats och nyckel saknas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 898