Tillskriven. Sverige 1939. Golvur med hyllinredning, intarsia i teak, björk, lönn med flera träslag föreställande landskapsscen. Signerad Lars Stÿmer 1939. Höjd 193 cm.
Obetydligt slitage, senare ur.