ikon, ”St. Nicholas Wonderworker ”. Ryssland, Palesch School, cirka 18. århundrade.

219069. ikon, ”St. Nicholas Wonderworker ”. Ryssland, Palesch School, cirka 18. århundrade.

Äggtempera på trä med kritprimer. 36 x 32 cm Kowtscheg, delvis förgyllning, med två motsatta ryggsponki.

Proveniens: förvärvad i Ikonen-museet, Neustadt.

Frontal skildring av Saint Nicholas i halv figur flankerad av Kristus och Guds moder.

I gott skick.

Gör en kostnadsfri värdering!

I gott skick.

HannoVerum
Antal besök: 1 821