219069. ikon, ”St. Nicholas Wonderworker ”. Ryssland, Palesch School, cirka 18. århundrade.
Äggtempera på trä med kritprimer. 36 x 32 cm Kowtscheg, delvis förgyllning, med två motsatta ryggsponki.
Proveniens: förvärvad i Ikonen-museet, Neustadt.
Frontal skildring av Saint Nicholas i halv figur flankerad av Kristus och Guds moder.
I gott skick.