219022. FIGURINER, DOSA samt KOPPAR ,17 delar, porslin, efter motiv av Jenny Nyström, Kalmar Läns Museum.
10 st figuriner, höjd ca 11 - 25 cm
1 st dosa i form av ägg, längd 15,5 cm
6 st koppar, höjd 5,5 cm.
Slitage. En figurin ("tomtekör") med lagningar.