Klätt i röd marokäng på kulfötter i mässing, låd -och fackinredning samt sidendynor och diverse sybehör, lock med invändig dekor av Alexander I. 15 x 21, höjd 11 cm.
Proveniens: Familjen Rålamb, Granhammars slott, Uppland.
Två fötter lösa, renoverat och kompletterat, skador.