DOSA MED LOCK, silver, barock. Mästare Hans Jakob Schech, Augsburg omkring 1690. Vikt ca 90 gram.

218888. DOSA MED LOCK, silver, barock. Mästare Hans Jakob Schech, Augsburg omkring 1690. Vikt ca 90 gram.

Driven dekor av växtslingor, veckad krage samt lock med räfflor. Längd 10, höjd 4 cm.
Proveniens: Familjen Rålamb, Granhammars slott, Uppland.

Ostämplat lock med lagning.

Gör en kostnadsfri värdering!

Ostämplat lock med lagning.

Antal besök: 1 624