218888. DOSA MED LOCK, silver, barock. Mästare Hans Jakob Schech, Augsburg omkring 1690. Vikt ca 90 gram.
Driven dekor av växtslingor, veckad krage samt lock med räfflor. Längd 10, höjd 4 cm.
Proveniens: Familjen Rålamb, Granhammars slott, Uppland.
Ostämplat lock med lagning.