PARTI DANSK KERAMIK. 9 delar. Bl a Søholm, L Hjort, Michael Andersen & søn.

217866. PARTI DANSK KERAMIK. 9 delar. Bl a Søholm, L Hjort, Michael Andersen & søn.

1 st vas delvis glaserad i blått/brunt, höjd 11 cm, ettikettmärkt och stämplat högbränt stengods, Søholm, Bornholm, Denmark
1 st vas, höjd 14,5 cm, stämplat stentøj, Søholm, Bornholm, Denmark 3232/2
1 st vas med relief relief med religiösa motiv, stämplad L Hjort, Denmark 366 (Lauritz Hjorts fabrik i Rönne 1859 - 1993)
1 st vas, delvis glaserad i brunt/blått, höjd 14,4 cm, stämplad för Michael Andersen & søn, Bornholm
1 st vas och ett askfat i brun glasyr, stämplade Søholm, Denmark, stentöj
1 st vas, höjd 13,5 cm, askfat, diameter 13 cm
1 st vas, höjd13 cm, stämplad Søholm, Denmark
1 sr kanna med genombruten hänkel i blå glasyr, höjd 12 cm,
ettikettmärkt och stämplat stentøj, Søholm, Bornholm, Denmark
1 st vas med dekor i relief, höjd 14,5 cm, stämplad stebtöj, Søholm, Denmark.

Bruksskick.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bruksskick.

Antal besök: 4 443