217161. VÁCLAV SPALA. olja på duk uppfordrad på pannå, signerad V. Spala -30, daterad 1930, Stilleben med päron och äpplen.
Titel på tjeckiska: Martwa natura z owocami.
33 x 48 cm.
Václav Spala (1885-1946), Tjeckoslovakien.
Proveniens: dödsbo efter doktor Georg Jetel, Falköping, ursprung Tjeckien.
Václav Spala rankas bland de största fenomenen i tjeckisk modern konst.
33 x 48 cm.