217107. VÄGGPENDYL, Gustaviansk stil omkring 1900, Stockholm.
Förgylld trä. Urtavla märkt August Ljungqvist. Urverket stämplat Gustav Becker. Innerdel spegelglas. Nyckel samt pendel medföljer. Höjd 97 bredd 50cm.
Ålderslitage. Ej funktionstestad. Något dekorelement löst.