KARMSTOL. "Modell 431" Arne Vodder. Sibast Furniture. Danmark. 1960-tal.
217001. KARMSTOL. "Modell 431" Arne Vodder. Sibast Furniture. Danmark. 1960-tal.
Karmstol med stomme av jakaranda, svart läderklädsel, lös sittdyna.
Framställd hos Sibast Furniture.
Plakettmärkt Sibast Funiture made in Denmark. Samt
Furniture Makers Danish Controll.
Höjd 87 cm.
Läder sprucket med slitage. Flera mindre hål i ryggen.
Repor.
Solblekt.
Höjd 87 cm.
Repor.
Solblekt.