FAT i keramik. JaNi, Laholm. 1950-tal.

216500. FAT i keramik. JaNi, Laholm. 1950-tal.

Dekor i ett tvåskiktat glasyrlager, sgrafittoteknik
Glasyr i grönt, rosa, blått, vitt och gult.
Vitglaserad botten stämplad JaNi
Diameter 22 cm
Namnet "JaNi" är en kombination av begynnelsebokstäverna i Jane Wåhlstedt och maken Nils Larssons förnamn som startade och drev företaget åren 1949-1970.

Bruksskick.

Gör en kostnadsfri värdering!

Diameter 22 cm

Bruksskick.

Antal besök: 1 890