Dekor i ett tvåskiktat glasyrlager, sgrafittoteknik
Glasyr i grönt, rosa, blått, vitt och gult.
Vitglaserad botten stämplad JaNi
Diameter 22 cm
Namnet "JaNi" är en kombination av begynnelsebokstäverna i Jane Wåhlstedt och maken Nils Larssons förnamn som startade och drev företaget åren 1949-1970.
Bruksskick.
Diameter 22 cm
Bruksskick.