PARTI KERAMIK. 7 delar. Skålar, tillbringare. Bl. a Raus. 1900-talet.

214686. PARTI KERAMIK. 7 delar. Skålar, tillbringare. Bl. a Raus. 1900-talet.

1 st tillbringare med en hänkel, höjd 17 cm, signerad Bo Scullman (Bo Bertil Scullman, Spånga)
1 st skål, höjd 5 cm, signerad Lerberget
1 st skål i lergods, höjd 5 cm, signerad BÄX krukmakeri (Mia Bäck, Göteborg)
1 skål, höjd 6 cm, signerad AR 75 FI
1 st skål i saltglaserat stengods, höjd, stämplad Raus
1 st vas, höjd 11 cm, signerad Gunnar Andersson
(Gunnar Andersson, Nyhamnsläge)
1 st ägg, höjd ca 8 cm.

Bruksskick
Tillbringare med lagad hänkel.

Gör en kostnadsfri värdering!

1 st ägg, höjd ca 8 cm.

Bruksskick

Antal besök: 2 073