PARTI GLAS, bland annat vinglas och skålar. 1900-tal.

21448. PARTI GLAS, bland annat vinglas och skålar. 1900-tal.

10 vinglas, slipad dekor, höjd 15,5 cm.
Skål, lila, slipad dekor, diameter 22, höjd 9 cm.
Skål på fot med lock, klarglas, dekor av blommor, total höjd 26 cm.
Skål, grön, slipad dekor, diameter 13 cm.
Skål på fot med lock, tot höjd 19 cm.
Skål på fot, rutslipad dekor, höjd 10 cm.
Skål, rutslipad dekor, diameter 18 cm.
Skål, Ekenäs, dia 21, höjd 10 cm.
Bordsuppsättning med bricka, sockerskål samt skål med grepp.

Enstaka mindre nagg. Bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 292