PARTI GLAS, 11 delar, bland annat Aalto Iittala, Flygfors Coquille och "Flora" Toikka.

21416. PARTI GLAS, 11 delar, bland annat Aalto Iittala, Flygfors Coquille och "Flora" Toikka.

Bordslampa, otydlig signerad, Kosta, tot höjd ca 37,5 cm.
2 Skålar/ljuslyktor, Skruf, höjd ca 11 cm.
Skål, rosa, Flygfors Coquille signerad, längd 15,5 , höjd 7,5 cm.
Vas, grön, osignerad, höjd 24 cm.
Mugg, grön, osign, höjd 17 cm.
Vas, blå, Boda Nova, höjd 33 cm.
Flaska, klarglas, osign, tot höjd 25 cm.
Skålfat, Orrefors, diameter 28 cm.
Skål, klarglas, "Flora", Oiva Toikka Nuutajärvi, dia 19, höjd 10 cm.
Skål, design Alvar Aalto Iittala, höjd 9,5 cm.

Skålfat orrefors med gåvogravyr i botten.
Bruksslitage, enstaka repor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bruksslitage, enstaka repor.

Antal besök: 1 498