VAS, troligen Österrike-Ungern, 2. 1800-talets första hälft.

213964. VAS, troligen Österrike-Ungern, 2. 1800-talets första hälft.

Grå keramiska skärvor, delvis. glaserad/silvermålad. Lättad fot, ovanför den ovala koniskt breddade väggen med utåt ritad mun. Fram och bak i beige, ett ”dansande bondepar”. Höjd 17cm Bredd: 17cm Djup 11cm.

3 mindre nagg på innermunnen.

Gör en kostnadsfri värdering!

3 mindre nagg på innermunnen.

Antal besök: 824