MATTA, orientalisk, handknuten, old persisk Kashmar, cirka 376 x 290 cm.

213630. MATTA, orientalisk, handknuten, old persisk Kashmar, cirka 376 x 290 cm.

Äkta Kashmar även kallad Keshmar som ligger i nordöstra Persien. Konstnärligt arbete med detaljrikt mönster. Stiliserad med figuralt medaljongmönster i mitten, med polykroma färger. Runt medaljongen stiliserat detaljrikt träd, fruktträd, detaljrik växtdekor och rådjur med polykroma färger. Äldre byggnad med vattenfall och exotiska fåglar. Mönster från gamla arkitekturer och skrifter från 1800-talet. Små och stora urnor med växter. Äldre byggnader från 1800-talet med persiska och mediska soldater med Farvahar och en trevlig krona från shahens Persien. Lugg av ull och varp av bomull. Täthet cirka 150.000-160.000 knutar per m2. Ålder 50-60 år.

Minimalt slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Minimalt slitage.

Leiflers Auktionshus
Antal besök: 1 450