MATTA, orientalisk, handknuten, deluxe figural persisk Kashmar, cirka 395 x 293 cm.

213626. MATTA, orientalisk, handknuten, deluxe figural persisk Kashmar, cirka 395 x 293 cm.

Äkta Kashmar även kallad Keshmar som ligger i nordöstra Persien. Konstnärligt arbete med detaljrikt mönster. Stiliserad med figural medaljong, mönster med polykroma färger. Runt medaljongen stiliserat detaljrikt träd, fruktträd, andra växter, rådjur, exotiska fåglar och dekorativ äldre byggnad med vattenfall i medaljongen med polykroma färger. Detaljrika mönster av gamla arkitekturer och skrifter från 1800-talet. Små och stora urnor med växter. Täthet cirka 150.000-160.000 knutar per m2. Lugg av 100% ull och varp av bomull. Ålder 10-30 år. Mattan är professionellt handtvättad och återställd.

Minimalt slitage finnes.

Gör en kostnadsfri värdering!

Minimalt slitage finnes.

Leiflers Auktionshus
Antal besök: 1 624