MATTA, orientalisk, handknuten, persisk Kashmar, cirka 380 x 295 cm.

213591. MATTA, orientalisk, handknuten, persisk Kashmar, cirka 380 x 295 cm.

Äkta Kashmar även kallad Keshmar som ligger i nordöstra Persien. Konstnärligt arbete med detaljrikt mönster. Stiliserad med ett dekorativt medaljongmönster med polykroma färger på mörk svartblå botten. Detaljrik växtdekor och gamla arkitekturer och skrifter från 1800-talet, små och stora urnor med växter i. Lugg av 100% ren ull och varp av bomull. Täthet cirka 150.000 knutar per m2. Ålder 30-50 år. Mattan är professionellt handtvättad och återställd.

Ställvis minimalt slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Ställvis minimalt slitage.

Leiflers Auktionshus
Antal besök: 1 012