Äkta Kashmar även kallad Keshmar som ligger i nordöstra Persien. Konstnärligt arbete med detaljrikt mönster. Stiliserad med ett dekorativt medaljongmönster med polykroma färger på mörk svartblå botten. Detaljrik växtdekor och gamla arkitekturer och skrifter från 1800-talet, små och stora urnor med växter i. Lugg av 100% ren ull och varp av bomull. Täthet cirka 150.000 knutar per m2. Ålder 30-50 år. Mattan är professionellt handtvättad och återställd.
Ställvis minimalt slitage.
Ställvis minimalt slitage.