PART DIVERSE. Orientaliskt. 8 delar. Bl a buddha, miniatyrvitrin.
213583. PART DIVERSE. Orientaliskt. 8 delar. Bl a buddha, miniatyrvitrin.
1 st miniatyr-vitrinskåp i kork och trä med scenerier av träd, berg, hus, höjd 13 cm, längd 20 cm
1 st Buddha i grön glasmassa på träställning, höjd 7 cm
1 st munk i jade? på träställning, höjd 7,5 cm
1 st tripod i celadonglasyr, 1960-tal? höjd 6,5 cm
1 st ask med förgyllda figurscener, höjd 5,5 cm,
längd 13 cm, ettikettmärkt Ta-Ming
1 st lockask, höjd 6,5 cm, stämplad
2 st fat.
Bruksslitage
Miniatyr-vitrin med huset vält
Figuerer lösa från foten.
2 st fat.
Bruksslitage
Figuerer lösa från foten.