213275. BAROCKKARMSTOL, "Crown chair", valnöt; England, sent 1600-tal.
Kronstol med 7 stycken kronor.
Kom till Sverige efter köp på en auktion på Hampton Castle.
Inköp av Bo Knutsson, Vänersborg, troligen 1973 enligt dokumentation.
Rottingsitsen utbytt mot tygklädd träskiva.
Skada på rottingen i ryggplatta.
I övrigt bruksslitage.
Ställvis angripen av or.
I övrigt bruksslitage.
Ställvis angripen av or.