211794. SKRIVSKÅP, barockstil, Åmells Möbler, 1900-tal.
Betsad furu. Nedfällbar klaff med bakomliggande lådor. Glasad överdel med bakomliggande hyllor. Längd 95, bredd 51, höjd ca 205 cm.
Ytslitage.
Skåpet har stått kallt så lådor går ej att öppna för tillfället.
Nyckel/nycklar finns.