FÅTÖLJER. 1 par. Nordiska Kompaniet Stockholm. 1950-tal. Troligtvis formgiven av Bengt Ruda.

211623. FÅTÖLJER. 1 par. Nordiska Kompaniet Stockholm. 1950-tal. Troligtvis formgiven av Bengt Ruda.

Ben i brunlackerat trä. Tygklädsel i gult.
Båda fåtöljerna är plakettmärkta NK Nordiska kompaniet Stockholm Made in Sweden.
En fåtölj stämplad 25.4.1956.

Klädsel med fläckar och slitage.
Ben med repor och skavmärken.
En knapp saknas på vardera fåtölj.
Kantbandet defekt.

Gör en kostnadsfri värdering!

En fåtölj stämplad 25.4.1956.

Ben med repor och skavmärken.
Kantbandet defekt.

Antal besök: 1 182