211313. MAT- och KAFFESERVIS, 71 delar, Kahla samt Hackefors, 1900-tal.
12 flata tallrikar, diameter 23.5 cm
12 djupa tallrikar, diameter 24 cm
11 förrättstallrikar, diameter 20.5 cm
1 terrin
8 serveringsfat/skålar
1 såssnipa.
11 assietter.
1 kaffekanna.
1 mjölkkanna.
1 gräddsnipa.
1 sockerskål.
11 kaffekoppar med fat.
Enstaka nagg. Bruksslitage. Dekor nött.