KAVIARSKÅL, silver med invändig förgyllning. Ivan Seminovich Gublin, Moskva 1880-tal.
210834. KAVIARSKÅL, silver med invändig förgyllning. Ivan Seminovich Gublin, Moskva 1880-tal.
Skål på fot med lock och glasinsats samt 12 stycken skedar i hållare. Niellodekor av stiliserat växtmönster samt stadsvyer från Moskva. Totalvikt ca 920 gram. Höjd 22 cm.
Proveniens: Viktor Bjärnell, verksam vid SKF i Moskva omkring 1930.