VINKANNOR, ett par, glas med silvermontering. Firma Karl Fabergé, Moskva omkring 1910.

210813. VINKANNOR, ett par, glas med silvermontering. Firma Karl Fabergé, Moskva omkring 1910.

Dekor av slingrande näckrosor och blad, invändig förgyllning.
Höjd 23 cm.

Proveniens: Viktor Bjärnell, verksam vid SKF i Moskva omkring 1930.

Ett löv samt en blomknopp med lagning. En glaskanna senare.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 23 cm.

Antal besök: 2 372