210813. VINKANNOR, ett par, glas med silvermontering. Firma Karl Fabergé, Moskva omkring 1910.
Dekor av slingrande näckrosor och blad, invändig förgyllning.
Höjd 23 cm.
Proveniens: Viktor Bjärnell, verksam vid SKF i Moskva omkring 1930.
Ett löv samt en blomknopp med lagning. En glaskanna senare.