FICKUR, 1800-talets mitt.

210494. FICKUR, 1800-talets mitt.

boett 800 silver bez. Måne, Krona och ”EHS & Cie”. PCB ref. ”FB” (?) i det ovala. Guldpläterade fallet täcker 91632 numrerade. Vit emalj urtavla med romerska timmar och punkt minut index. Prydnads genombrutna guld händer. Chatelaine gjord av flätat hår med dubbelände och mittstycke. klockan är igång, ingen garanti på funktion.
Diameter: 5cm.

Emalj urtavla repad och flisas på innerkanten.
1 guld hand förnyas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Diameter: 5cm.

1 guld hand förnyas.

Antal besök: 966