TAKARMATUR i glas och mässing. Meissen, Tyskland. 1930-tal.

210296. TAKARMATUR i glas och mässing. Meissen, Tyskland. 1930-tal.

Femarmad taklampa med marmorerade glaskupor och beklädd stång.
Höjd till koppen ca 68 cm
Diameter ca 63 cm
Glaskupor ettikettstämplade Meissen
I Meissen fanns förutom porslinsfabriken även en glasfabrik som var specialiserad på lampkupor.

Bruksskick
El ej funktionstestad.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd till koppen ca 68 cm
Diameter ca 63 cm

Bruksskick
El ej funktionstestad.

Antal besök: 3 499