Femarmad taklampa med marmorerade glaskupor och beklädd stång.
Höjd till koppen ca 68 cm
Diameter ca 63 cm
Glaskupor ettikettstämplade Meissen
I Meissen fanns förutom porslinsfabriken även en glasfabrik som var specialiserad på lampkupor.
Bruksskick
El ej funktionstestad.
Höjd till koppen ca 68 cm
Diameter ca 63 cm
Bruksskick
El ej funktionstestad.