TAKARMATUR i glas och mässing. Meissen, Tyskland. 1930-tal.
210296. TAKARMATUR i glas och mässing. Meissen, Tyskland. 1930-tal.
Femarmad taklampa med marmorerade glaskupor och beklädd stång.
Höjd till koppen ca 68 cm
Diameter ca 63 cm
Glaskupor ettikettstämplade Meissen
I Meissen fanns förutom porslinsfabriken även en glasfabrik som var specialiserad på lampkupor.
Höjd till koppen ca 68 cm
Diameter ca 63 cm