2102206. DOCKHUS, rött tegel, gult tak.
Handmålade tapeter och golv. Tyska möbler i ljust trä. Dockor i varierande material.
H ca 90 cm. B ca 88 cm. D ca 40 cm.
Proveniens: Leksaksmuseet Olgas Lyst i Köpenhamn.
Bruksslitage, ålderspatina, blandad kondition, skador förekommer.
OBS: INVENTARIER VISAS EJ. NERPACKADE!
Leksaksmuseet Olgas Lyst