SOCKERSTRÖARE samt SÅSSKED, silver, bland annat Gustav Möllenborg med dekor av vapenskölder. 1800/1900-tal.

209937. SOCKERSTRÖARE samt SÅSSKED, silver, bland annat Gustav Möllenborg med dekor av vapenskölder. 1800/1900-tal.

Sockerströare, saknar mästarstämpel, dekor av von Krusenstiernas vapensköld, längd 17,5 cm.
Såssked, Gustaf Möllenborg Stockholm 1843, dekor av adlig vapensköld, längd ca 19,5 cm.
Total vikt ca 109 gram.

Bruksslitage. Såssked med bucklor, lagning.

Gör en kostnadsfri värdering!

Total vikt ca 109 gram.

Antal besök: 1 317