Mörkbetsad ek. Dörr med snidad figur "Köpmannen i Venedig". Skåp med ett hyllplan. En låda undertill. Underdel med kanelyrer och svarvade ben. Fungerande lås med medföljande nyckel. Höjd 120 cm, bredd 49 cm, djup 41 cm.
Mindre repor. Åldersslitage.
Nyckel/nycklar finns.
Mindre repor. Åldersslitage.
Nyckel/nycklar finns.