SPEGEL, Rokoko, Stockholmsarbete, 1740/60-tal.

208890. SPEGEL, Rokoko, Stockholmsarbete, 1740/60-tal.

Förgyllt trä. Höjd 80 cm, bredd 38 cm.Möjligen Carl Wahlberg, spegelmakare i stockholm på 1740-tal-1750-tal. Litteratur; Speglar i sverige 1650-1850 av Torsten Sylven och Elsebeth Welander-Berggren, sidan 228.

Senare glas. Delar av baksida utbytt. Åldersslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 347