Förgyllt trä. Höjd 80 cm, bredd 38 cm.Möjligen Carl Wahlberg, spegelmakare i stockholm på 1740-tal-1750-tal. Litteratur; Speglar i sverige 1650-1850 av Torsten Sylven och Elsebeth Welander-Berggren, sidan 228.
Senare glas. Delar av baksida utbytt. Åldersslitage.