SABEL (pallasch), m/1893, för officer vid kavalleriet, 1800-tal.

207892. SABEL (pallasch), m/1893, för officer vid kavalleriet, 1800-tal.

Fäste av förgylld mässing. Genombruten dekor. Total längd exklusive baljan 94,5 cm. Svartlackerad balja.

Slitage, smärre spricka och skada på handtaget.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 590