Signerad och daterad Inge Schiöler 1963. 42 x 46 cm.
Proveniens: Inköpt på galleri God konst i Göteborg omkring år 1968 och vidare genom arv till nuvarande ägare.
Litteratur: Gunnar Hjorténs katalognr 328.
Utställningar: Göteborgs Konstmuseum 1963, katnr 17.