INGE SCHIÖLER (1908-1971). "Försommar". Olja på duk.

207083. INGE SCHIÖLER (1908-1971). "Försommar". Olja på duk.

Signerad och daterad Inge Schiöler 1963. 42 x 46 cm.

Proveniens: Inköpt på galleri God konst i Göteborg omkring år 1968 och vidare genom arv till nuvarande ägare.

Litteratur: Gunnar Hjorténs katalognr 328.

Utställningar: Göteborgs Konstmuseum 1963, katnr 17.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 505