PALL, möjligen design Uno Åhrén, 1900-talets första hälft.

20671. PALL, möjligen design Uno Åhrén, 1900-talets första hälft.

Vitmålad. Längd 54 bredd 33 höjd 45 cm

Bär påskrift under sitsen;
"Från Stockholmsutställningen 1930 Ritad av endera Prof. Paulsson eller Uno Åhren. Gåva till Margit Hagenfeldt av Greta Magnusson-Grossman arkitekt Amerika, när jag övertog hennes våning Rindögatan 44 STH".

Senare bemålning. Slitage och färgbortfall.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bär påskrift under sitsen;

Antal besök: 3 715