SCHENK, PETER ( ELBERFELD 1660 - 1711 LEIPZIG). ”Goa, En vermaerde Koopstad i Het Portugals Indie, Aen den Mond der Rivier Gacis”.
205629. SCHENK, PETER ( ELBERFELD 1660 - 1711 LEIPZIG). ”Goa, En vermaerde Koopstad i Het Portugals Indie, Aen den Mond der Rivier Gacis”.
Delvis handfärgat etsning/papper. 21,5 x 26,5 cm. Signerad nederst till höger på skylten: Amsteld C.P. (gravör). Signerad nederst till vänster på plattan: Pet. Schenk (konstnär). Från Schenks ”Hecatompolis” från 1702, en samling av 100 stadsutsikt över den då kända världen. Inramad under glas i passe-partout.
Belyst.: Hollstein, vol.15, nr. 1306-1405.