Ytterfoder, Wilhelm Kåge, Gustavsberg, höjd ca. 16 cm.
Vas, och relief, Rörstrand, höjd ca. 23-32 cm.
Urna, Rörstrand.
Fat, "Jultomten", Arabia, diameter ca. 30 cm.
Bruksslitage. Ytterfoder och urna med krackelyr. Ytterfoder med sprickor.
Urna, Rörstrand.